Congratulations to all our YOUNG ASPIRANTS LEADERSHIP FELLOWSHIP (YALF) Participants that made the final INEC list for 2019 General Elections

S/N NAMES POSITIONS SEX STATE PARTY
1 Nasiru Bello Moh’d House of Assembly Male Zamfara NCP
2 Yusuf Yahaya House of Assembly Male Katsina PRP
3 Abdulrahaman B. Yusuf House of Assembly Male Sokoto NDP
4 Abubakar Aminu Birchi House of Assembly Male Sokoto NRM
5 Muhammad Maharazu House of Assembly Male Katsina UPP
6 Salihu Usman House of Assembly Male Bauchi ADC
7 Isaq Abubakar House of Assembly Male Kaduna PRP
8 Rukkaya Shelleng Audu Governor Female Adamawa APP
9 Sadam Bello House of Assembly Male Gombe APC
10 Hajara Usman House of Assembly Female Zamfara NCP
11 Hassana H. Nalaraba House of Assembly Female Kano NCP
12 Fahad Ahmad Chikaji House of Assembly Male Kaduna PRP
13 Musa Bawa Musa House of Assembly Male Zamfara PDP
14 Sada Mustapha Atiku House of Assembly Male Katsina SDP
15 Suleiman Zainab House of Assembly Female Kano NPM
16 Mustapha Rabe Musa House of Assembly Male Katsina APC
17 Adnan Mukhtar Adam House of Assembly Male Kano UPC
18 Nasiru Haliru House of Assembly Male Katsina NCP
19 Mustapha Sani Bello House of Assembly Male Katsina APC
20 Yakubu Umar Faruk House of Reps Male Katsina ANRP
21 Aliyu Musa Iya House of Assembly Male Kaduna ANP
22 Bishir Bello Bakori House of Assembly Male Katsina PRP
23 Ibrahim Garba Umar House of Assembly Male Kaduna ANP
24 Abubakar Muazu House of Assembly Male Jigawa SDP
25 Mujiburrahman Yahuza House of Assembly Male Katsina PRP
26 Muhammed Jamilu Imam Governor Male Sokoto DPP
27 Lawal Sanusi Yakubu House of Assembly Male Katsina PT
28 Sanusi Ibrahim House of Assembly Male Zamfara APDA
29 Kamal Mohammed Imam House of Reps Male Sokoto DPP
30 Aliyu Musa Aliyu House of Assembly Male Zamfara PPA
31 Umar Abba Muhammed House of Assembly Male Sokoto ANRP
32 Abdulhakim Yusuf House of Assembly Male Katsina PRP
33 Christian Jatau House of Assembly Male Kaduna UPP
34 Abubakar Ahmed House of Assembly Male Kano ID
35 Inuwa Sule House of Assembly Male Jigawa AA
36 Fahad Abati Barmo House of Assembly Male Katsina A
37 Ibrahim Gambo House of Assembly Male Kano PRP
38 Abubakar Hussaini House of Assembly Male Katsina SDP
39 Atiku Ibrahim House of Assembly Male Sokoto ACPN
40 Rabiu .M. Abubakar House of Assembly Male Jigawa GPN
41 Mubarak Halilu House of Assembly Male Katsina NCP
42 Abbas Tukur Ahmad House of Assembly Male Bauchi GPN
43 Mantuda Hallan House of Assembly Male Bauchi GPN
44 Gwon Daniel Yusuf House of Assembly Male Plateau SDP
45 Wadumna Wabulari Senate Female Adamawa AGA
46 Ahmed Mamman House of Assembly Male Adamawa AGA
47 Collins Mang Dalyop House of Assembly Male Plateau ANN
48 John Wajim House of Assembly Male Taraba APGA
49 Bashiru Mohammed House of Assembly Male Kogi ADC
50 Adama Joseph Adama House of Assembly Male Benue PRP
51 Ahanotu Chigozie Kennedy House of Reps Male FCT LP
52 Pam Fulus Chomo House of Assembly Male Plateau SDP
53 Maryam Alexander House of Assembly Female Bauchi GPN
54 Shika Samuel House of Assembly Male Benue ADC
55 Felix Pascal Pulevo House of Assembly Male Taraba APC
56 Aisha Abdulsalam House of Reps Female FCT DPP
57 Abubakar Saidu Farafara House of Assembly Male Yobe BNPP
58 Abbati Sadiya House of Assembly Female Yobe BNPP
59 Mbasuen Gabriel House of Assembly Male Benue ADC
60 Nyako Nuruddeen Governor Male Adamawa GPN
61 Abubakar Ibrahim Abubakar House of Assembly Male Borno UPC
62 Abubakar Yahaya House of Assembly Male Yobe MPN
63 Auroma Alhaji Mustapha House of Assembly Male Yobe PDP
64 Isa Babayo Gulani House of Assembly Male Yobe PDP
65 Abugh Emmanuel House of Reps Male Benue ADC
66 Ayuba Adamu House of Assembly Male Yobe PDP
67 Chikas Kumle House of Assembly Female Plateau SDP
68 John Ret House of Assembly Male Plateau ANN
69 Apenda Simon House of Assembly Male Benue AA
70 Tyokaa Donald Terfa House of Assembly Male Benue AA
71 Sadiq Ahmed House of Assembly Male Bauchi DPC
72 Hassan Ahmed House of Assembly Male Bauchi APC
73 Zakariya Baba Hadawa House of Assembly Male Bauchi APC
74 Abdullahi Sani House of Assembly Male Bauchi SDP
75 Ajoke Kelvin Enejo Senate Male Kogi ANN
76 Ahule John Iorhemba House of Reps Male Benue ADC
77 Akoso Wilfred Lorfater House of Assembly Male Benue SDP
78 Bem Adzaagee House of Assembly Male Benue APGA
79 Ndana Shaibu House of Assembly Male Kogi DPP
80 Mbanan Sylvester House of Reps Male Benue AA
81 Francis Cletus House of Assembly Male Adamawa AAN
82 Naseem Mohammed Adam House of Assembly Male Bauchi GPN
83 Attah Joseph Ojone House of Reps Male Kogi DPP
84 Wokbenilliya House of Assembly Male Benue SDP
85 Akaatyo Dickson House of Assembly Male Benue AA
86 Kala Ali Buhari House of Assembly Male Yobe BNPP
87 Humphery Usha House of Assembly Male Benue APGA
88 Habib Yakubu House of Assembly Male Kogi DPP
89 Abdullahi Shuaibu Damat Senate Male Kaduna SDP
90 Bilkisu Ayuba House of Assembly Female Bauchi SDP
91 Saleh Buba Maina House of Assembly Male Yobe APC
92 Lawan Saminu Musa House of Assembly Male Yobe APC
93 Methuselah Alonge Gallio Senate Male Kogi MPM
94 Salahuddeen Shittu House of Assembly Male Kaduna ANN
95 Emmanuel John Kaka House of Assembly Male Bauchi GPN
96 Ujah Azewo Anthony House of Assembly Male Kogi APC
97 Emmanuel Dyikuk House of Assembly Male Plateau ADC
98 Mohammed Wakili House of Assembly Male Yobe PDP
99 Labar Joseph Bapivang House of Reps Male Plateau FRESH
100 Idris Abudulhalil House of Assembly Male Kogi DPP
101 Nnane Kelvin Yarafai House of Assembly Male Kogi DPP
102 Salihu Mohammed House of Assembly Male Yobe PDP
103 Akor Johnson House of Assembly Male Benue AAC
104 Dogari Andrew House of Assembly Male Adamawa ANN
105 Ahmadu Hassan House of Assembly Male Adamawa DA
106 Jesse Daniel Idegwu House of Assembly Male Adamawa AAC
107 Bizi Ibrahim Ali House of Assembly Male Yobe MPN
108 Boniface Sylacus House of Assembly Male Adamawa YPP
109 Sam Namo Senate Male Nassarawa FRESH
110 Bashir Sulieman House of Assembly Male Yobe MPN
111 Ali Mohammed House of Assembly Male Yobe APC
112 NingiIshaq Mahmoud House of Assembly Male Bauchi NNPP
113 Cyprain David Kamai House of Assembly Male Taraba APGA
114 Baba Ali Yerima House of Assembly Male Yobe PDP
115 Haruna Sabo House of Assembly Male Yobe PDP
116 Anaka Luper House of Assembly Male Benue YPP
117 Kukuri Abubakar House of Assembly Male Yobe MPN
118 Iman Aliyu Muhammed House of Assembly Male Kogi DPP
119 Kuranga Hakeem Abiodun House of Assembly Male Kwara MAJA
120 Amina Sani House of Assembly Female Zamfara NCP
121 Muhammed Mustapha Bulama House of Assembly Male Kaduna NIP
122 Mohammed Abubakar Governor Male Kwara APN
123 Abdulrahman Illiyasu House of Reps Male Zamfara ADC
124 Nafisa Ibrahim Deputy Governor Female Sokoto DPP
125 Hunaiza Abubakar House of Reps Female Sokoto NRM

Analysis

Number of Females- 13

Number of Males- 112

Number of Senate Candidates- 5

Number of Female Senate Candidates- 1

Number of Male Senate Candidates - 4

Number of House of Representatives- 10

Number of Female House of Representatives – 3

Number of Male House of Representatives Candidates- 7

Number of Governor Candidates- 4

Number of Female Governor Candidate-1

Number of Male Governor Candidates- 3

Number of Deputy Governor – 1

Number of Female Deputy Governor – 1

Number of Male Deputy Governor -0

Number of House of Assembly Candidates – 105

Number of Female House of Assembly Candidates – 9

Number of Male House of Assembly Candidates – 96

Number of Political Parties- 41

Number of APC- 10

Number of PDP- 8

Party with Highest Candidates – SDP

Number of Candidates from North West – 45

Number of Candidates from North Central -36

Number of Candidates from North East -43